توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
داستان های معصومینزندگی نامه بزرگان دینیمذهبی

علت وفات حضرت زینب (س) چه بوده است؟

علت وفات حضرت زینب (س) چه بوده است؟

درباره چگونگی وفات حضرت زینب (س) چند احتمال وجود دارد که معتبرترین آن‌ها مربوط به وفات بر اثر بیماری و یا مسمومیت به دست عوامل یزید بن معاویه است. داستان روزهای آخر زندگی و رویدادهای منتهی به شهادت حضرف زینب را در این مطلب بخوانید.
آیا می‌دانید که حضرت زینب (س) چگونه از دنیا رفت؟ آیا می‌دانید که ایشان چه مدت بعد از واقعه عاشورا زنده بود؟ آیا در مورد محل دفن ایشان اطلاعی دارید؟ ستاره در این مقاله به تمامی سوالات شما درباره چگونگی وفات حضرت زینب (س) پاسخ می‌دهد.
 
عکس مرقد حضرت زینب (س)

چگونگی وفات حضرت زینب (س)

 بعضی از منابع تاریخی درباره چگونگی وفات حضرت زینب (س) نوشته اند که آن حضرت مریض شد و به طور طبیعی وفات کرد. این احتمال منطقی‌ترین نظر در این مورد است چرا که ایشان از واقعه عاشورا به بعد مصیبت‌ها و سختی‌های زیادی را تحمل کرده بود. در این زمینه در کتاب «قطعه‌ای از بهشت» چنین آمده است:
«حضرت زینب (س) پس از ورود به شام گرفتار تب وصل خانواده اش می‌گردد و هر لحظه مریضی او شدت پیدا می‌کند، تا این که نیمه ظهر به همسر خویش عبدالله می‌گوید: بستر مرا در حیاط به زیر آفتاب قرار بده. عبدالله می‌گوید: او را در حیاط جای دادم که متوجه شدم چیزی را روی سینه خویش نهاده و مدام زیر لب حرفی می‌زند. به او نزدیک شدم دیدم پیراهنی را که یادگار از کربلاست، یعنی پیراهن حسین (ع) را، که خونین و پاره پاره است، بر روی سینه نهاده و مدام می‌گوید: «حسین، حسین، حسین…» لحظاتی بعد او وارد بر حریم اهل بیت النبوه گشت و کارنامه عمرش به خیر و سعادت ختم گردید.»
بر اساس بعضی از احتمالات حضرت زینب (س) توسط ماموران یزید مسموم شد و به شهادت رسید که این احتمال هم دور از انتظار نیست، زیرا حضرت زینب (س) از جمله کسانی بود که تمام وقایع عاشورا را دیده بود و همواره در مجالس مختلف درباره ستم‌های یزید و عواملش افشاگری می‌کرد. هر چند قطعا اگر یزید دستور چنین کاری را داده باشد این دستور مخفیانه بوده است تا درباره این جنایت سند به دست کسی نیفتد.
احتمال دیگری که در مورد علت وفات حضرت زینب (س) مطرح شده است مربوط به غرق شدن ایشان در آبمی‌باشد که البته احتمال آن بسیار ضعیف و تقریبا ساختگی به نظر می‌رسد.

تاریخ وفات حضرت زینب (س)

در مورد تاریخ وفات حضرت زینب (س) اختلاف نظر‌هایی وجود دارد، اما معتبرترین نظر مربوط به تاریخ یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری یعنی یک سال و نیم بعد از واقعه عاشورا و در سن ۵۶ سالگی می‌باشد. بعضی از منابع تاریخی هم زمان وفات ایشان را ۱۵ رجب سال ۶۵ هجری قمری می‌دانند.

محل دفن حضرت زینب (س)

در مورد محل دفن حضرت زینب ۳ نقل قول وجود دارد:
  • علامه سید محسن امین بر این اعتقاد است که حضرت زینب (س) پس از ورود به مدینه همواره گریان و عزادار بود و یک سال و نیم بعد از ورودشان به این شهر از دنیا رفت و در همان جا دفن شد. البته در حال حاضر اثری از قبر ایشان وجود ندارد.
  • بعضی معتقدند که حضرت زینب (س) پس از ورود به شهر مدینه در مجالس مختلف درباره جنایات یزید سخن می‌گفت. فرماندار مدینه به یزید نامه نوشت و ماجرا را گزارش داد و یزید دستور داد که حضرت زینب (س) را مخیر کنند تا به هر شهری به جز مکه و مدینه می‌خواهد عزیمت کند. حضرت زینب (س) شام را انتخاب کرد و پس از مدتی در همان شهر از دنیا رفت. بعضی از منابع علت انتخاب شهر شام را قحطی بزرگی می‌دانند که در شهر مدینه و حجاز رخ داد و عبدالله بن جعفر همسر حضرت زینب با ایشان راهی شهر شام شدند. البته بعضی بر این باورند که قبر حاضر در قریه راویه در نزدیکی‌های دمشق مربوط به زینب صغری (ام کلثوم) است، نه زینب کبری.
  • حضرت زینب (س) به اعتقاد بعضی از تاریخ نگاران به علت افشاگری علیه دستگاه بنی امیه مجبور شد که مدینه را ترک کند و راهی مصر بشود و در همان جا هم از دنیا رفت. هم اکنون در شهر قاهره زیارتگاه باشکوهی به نام سیده زینب وجود دارد. البته بعضی این قبر را متعلق به زینب بنت یحیی بن حسن الانور بن زید بن حسن بن علی بن ابی طالب می‌دانند.

 

گروه مذهبی ستاره

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا