توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسیعشق و ازدواجمشاوره خانواده

چگونه مشکلات مالی در زندگی زناشویی را حل کنیم؟

چگونه مشکلات مالی در زندگی زناشویی را حل کنیم؟

مشکلات مالی در زندگی زناشویی ، مشکلات مالی بر ازدواج
استرس در خصوص مشکلات مالی می تواند زندگی خانوادگی را نابود کند. تاثیر استرس های مالی بسیار گسترده و متنوع است و سبب بروز تنش عصبی، کاهش احساس نزدیکی میان زوج ها و بدتر از همه بازی مقصریابی شوند.

چگونه می شود مشکلات مالی در زندگی زناشویی را مدیریت کرد

از گذشته ها می گویند «نابرده رنج، گنج میسر نمی شود» اما هیچ دلیلی هم ندارد که با بهم زدن زندگی زناشویی تان اوضاع را بدتر کنید. با مشکلات و بحران های اقتصادی کنونی، شاید بد نباشد چند نکته مطرح کنیم که بدانید چطور اجازه ندهید مشکلات مالی بر ازدواج تان تاثیر بگذارد.مشکلات مالی در زندگی زناشویی

مشکلات مالی در زندگی زناشویی

اجازه ندهید مشکلات مالی بر ازدواج تان تاثیر بگذارد

1. سوگند ازدواج تان را به خاطر بیاورید
در لحظه ازدواج، وقتی به هم قول می دهید که در زمان خوشی ها و سختی ها کنار هم باشید، مطمئناً به ذهن تان نمی رسد که در طول مسیر چه اتفاقاتی ممکن است برای تان بیفتد اما با این وجود برای نشان دادن حسن نیت خود، برای هم سوگند یاد می کنید.

در زمان سختی های مالی این سوگندها اهمیت بیشتری پیدا می کنند. به آن ها وفادار باشید، نه فقط به خاطر قولی که داده اید، بلکه بخاطر کسی که به او قول داده اید.

مشکلات مالی در زندگی

مدیریت سختی های مالی را در زندگی مشترک

2. به خاطر بیاورید که این هم مثل بقیه چیزهای زندگی موقتی است
بدشانسی تبدیل به خوش شانسی و فقر تبدیل به ثروت می شود. همیشه این ضرب المثل قدیمی را به خاطر داشته باشید که می گوید، «گهی زین به پشت و گهی پشت به زین». بااین که سختی ها برای مدتی در زندگی اتفاق می افتد، اما دائمی نیستند و خیلی زود جای خود را به خوشی می دهند.

3. دیگران را متهم نکنید
مقصر دانستن دیگران خیلی راحت است، مخصوصاً وقتی خسته شده ایم و استرس زیادی داریم. این جزء ذات انسان است و به دلایلی فکر می کنیم که حال مان را بهتر می کند و در آخر هیچ نفعی به کسی نمی رساند، حتی خودتان. از نقطه نظر همسرتان، باید فکر کنید که متهم کردن آن ها بدترین چیزی است که بخواهند در زندگی بشنوند. همه ما از درون خودمان را مقصر می دانیم، حتی اگر بدانیم درست نیست. بنابراین قبل از این که کسی را متهم کنید، لحظه فکر کنید، «اگر او الان این حرف ها را به من می گفت چه حسی داشتم؟»

4. متحد باشید
یکی از بهترین توصیه ها برای هر ازدواجی این است که با هم متحد باشید و در کنار هم، هیچ چیزی نیست که قدرت مقابله با آن را نداشته باشید. شاید خیلی کلیشه ای به نظر برسد و بخاطر همین است که خیلی از ما آن را بلند به زبان نمی آوریم اما با همه اینها حقیقت دارد. ایده اصلی ازدواج این است که شما دو نفر به یک واحد تبدیل شوید و به این ترتیب قوی تر شوید. اگر از این نکته استفاده کرده اید و بخاطر شرایط مالی کنونی همدیگر را متهم نکرده اید یعنی با هم متهد بوده اید. 

5. خنده
در هر نقطه ای از زندگی که با سختی مواجه شویم، احتمال اینکه دچار غصه و ناراحتی شویم بسیار زیاد است. استفاده از خنده روحیه تان را بهتر کرده، شما را به هم نزدیک تر کرده و به یادتان می آورد که زندگی بخش ها مهم تری از مشکلات مالی هم دارد. کمی احمقانه رفتار کنید، جوک بسازید و سختی ها را به خنده بگیرید، هر کاری که فشاری که احساس می کنید را کمتر کند.

همچنین بخوانید : تاثیر بیان مشکلات مالی قبل از ازدواج در زندگی زوجین

مشکلات مالی در زندگی

مشکلات مالی بر ازدواج

6. راه حل پیدا کنید
با اینکه ممکن است پیدا کردن یک راه حل کلی برای مشکل مالی تان امکان پذیر نباشد، اما قدم ها کوچک تری بردارید و با همسرتان در این رابطه صحبت کنید تا برای مشکلات کوچک تر راه حل پیدا کنید. پس به جای اینکه سرتان را در دست های تان گرفته بنشینید و از خودتان بپرسید، «چطور از پس این مشکل برخواهید آمد؟» با سوال هایی کوچکتر شروع کنید، «قبض برق ماه بعد را چطور پرداخت کنم؟»

7. کنترل
در همه رابطه ها یکی از شخصیت ها همیشه نافذتر است و یکی همیشه مطیع تر. در زمان سختی ها، نباید سعی کنید همه کنترل را به دست گیرید یا همه کنترل را از دست بدهید. باید سعی کنید کنترل امور زندگی را به تساوی بین خودتان و همسرتان تقسیم کنید.

8. به خاطر داشته باشید
همیشه به خاطر داشته باشید که هر اتفاقی هم که افتاده باشد یا بخواهد بیفتد، تازمانی که همدیگر را دارید (و سلامتی تان را) چیز دیگری مهم نیست. و اگر توانستید در کنار همدیگر از پس این مشکل برآیید، دیگر مطمئن باشید که هیچ چیزی نیست که نتوانید با آن مقابله کنید.

مشکلات مالی در زندگی

بحران های اقتصادی در زندگی زناشویی

بحران های مالی ممکن است به طلاق منجر شود

بحران های مالی بزرگ اغلب به طلاق منجر می شوند. زوج ها احساسات و تصویری را که قبل از وقوع بحران مالی نسبت به یکدیگر داشتند از دست می دهند، آنها با ترس و نگرانی پر می شوند، همدیگر را متهم می کنند و مشکلات مالی را به مشکلات عاطفی بدل می کنند و با حملات عصبی و افسردگی دست و پنجه نرم می کنند و یک روز ناگهان همدیگر را در حالی می بیابند که به فکر طلاق هستند.

پس شاید بهتر باشد قبل از آنکه حتی به این نقطه نزدیک شوید، به فکر طراحی یک نقشه مالی باشید. سه مورد از نقاط حساس زندگی مالی تان را شناسایی کنید و از همین حالا روی آنها فکر و کار کنید. حتما این قول مشهور را شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا