توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسیتست روانشناسی

تست روانشناسی جسارت؛ چقدر جسور هستید؟

تست روانشناسی جسارت؛ چقدر جسور هستید؟

تست سنجش میزان جسارت و شجاعت به شما کمک می‌کند میزان جسور بودن خود را به کمک سنجیدن صفاتی که با جسارت در ارتباط هستند بسنجید. دانستن اینکه چقدر جسور هستید به شما کمک می‌کند خودتان را با سطح انتظاراتتان تنظیم کنید و یا در جهت تقویت آن بکوشید.
 
 
سیرافی ها| سرویس روانشناسی – جسارت، یک صفت آرمانی‌ست. همه ما انسان‌های جسور را تحسین می‌کنیم. افرادی که ماجراجو هستند و شجاعت این را دارند که با هر چیزی روبرو شوند و عواقب انتخاب‌های خود را می‌پذیرند. در این نوشتار جسارت مورد بررسی بیشتری قرار داده و به سوالات شما در مورد اینکه جسارت چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟ و اینکه چه قدر جسور هستید؟ پاسخ داده شده‌ است.

جسور بودن به چه معناست؟

جسور بودن برای هر شخص و در هر شرایطی می‌تواند معنی متفاوتی داشته باشد. گاهی سکوت، یعنی جسارت. گاهی فریاد زدن یعنی جسارت. گاهی صبر کردن، مسئولیت‌پذیری، عاقلانه رفتار کردن و گاهی صداقت داشتن و دروغ نگفتن یعنی جسور بودن. به هر حال آنچه که در تمامی این اعمال مشترک است، اعتقاد داشتن به چیزی و شجاعانه پای آن اعتقاد ایستادن است؛ این اعتقاد می‌تواند حتی اعتقاد به خطر کردن و ماجراجویی باشد!
 
جسور بودن به چه معناست؟ خطر کردن بخاطر اعتقاد داشتن به چیزی
 

چقدر جسور هستید؟

شخص جسور همان قهرمان اتومبیل‌رانی یا موتورسواری، همان مدیر بزرگ و نامدار دنیای تجارت است که اعتماد به نفسش از حرکاتش پیداست. این افراد بهره هوشی بیشتری هم دارند (یعنی اینطور به نظر می‌رسند). اما این‌ها فقط یک تصور کوچک از افراد جسور است.
دو تن از استادان دانشکده روان‌پزشکی در دانشگاه لندن درباره اشخاص ماجراجو مطالعات بسیاری انجام داده‌اند و پس از مورد مطالعه قرار دادن ۲۰۰۰ نفر در مورد صفات دیگر اشخاص جسور به نتایج جالبی رسیدند. مثلا اینکه این افراد نسبت به بقیه برونگرا‌تر و تابع امیال آنی‌شان هستند.
 

البته اقدامات جسورانه افراد ارتباط خیلی زیادی با شخصیت روانی آنان ندارد، بلکه طبق نتیجه‌گیری این روانشناسان از یک دوم تا دو سوم جسور بودن افراد می‌تواند ارثی باشد. تست زیر بر اساس یافته‌های آنان درباره سایر ویژگی‌های افراد جسور تهیه شده است.
 
ویژگی‌های افراد جسور، ماجراجویی و ریسک پذیری بالا
 

تست روانشناسی جسارت

برای سنجش میزان جسور بودن خود، صادقانه به تمام سوالات زیر پاسخ بدهید. در واقع مشخص کنید که هر عبارت در مورد شما صدق می‌کند یا خیر.
 
۱- به هنگام خرید معمولا کالایی را که از قبل می‌شناسم انتخاب می‌کنم.
درست                 غلط
۲- وقتی یکی از دوستانم ناراحت و نگران است، من هم ناراحت و نگران می‌شودم
درست                 غلط
۳- آدم‌های خوشبختی که به حال خودشان تاسف می‌خورند مرا ناراحت می‌کنند.
درست                 غلط
۴- احمقانه است که اشخاصی از خوشحالی گریه کنند.
درست                 غلط
۵- بسیاری از دوستداران حیوانات بیش از اندازه نگران راحتی و احساسات حیوانات هستند.
درست                 غلط
۶- بعد از نوشیدن چند لیوان نوشابه الکلی احساس بهتری پیدا می‌کنم.
درست                 غلط
۷- من برای غریبه‌های حاضر در جمع‌ها احساس دلسوزی می‌کنم.
درست                 غلط
۸- محبت کردن در حمع گاهی مرا ناراحت می‌کند.
درست                 غلط
۹- من شغلی را که سفر‌های زیاد داشته باشد به شغلی که مرا خانه‌نشین کند ترجیح می‌دهم.
درست                 غلط
۱۰- من به طور منظم و حساب‌شده پس‌انداز می‌کنم.
درست                 غلط

 

محاسبه امتیازات

برای جمع‌بندی امتیازات خود در تست روانشناسی جسارت، با توجه به جواب‌های داده شده در زیر، به هر جواب مشابهی که داده‌اید یک امتیاز بدهید:
۱- غلط ۲- غلط ۳- درست ۴- درست ۵-درست ۶- درست ۷-غلط ۸- درست ۹- درست ۱۰- غلط

نتیجه

هر چه شما امتیازتان در این تست روانشناسی بالاتر باشد دارای جسارت بیشتری هستید.
 
نتیجه تست سنجش جسور بودن، داشتن یک سری صفات با میزان جسارت افراد مرتبط است.
 

ویژگی‌های افراد جسور

  • پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که مرد‌ها ماجراجوتر از زن‌ها هستند و ماجراجویی ارتباط مستقیمی با جسارت دارد. چون افراد جسور نیاز بسیاری به تنوع داشته و می‌خواهند که فعالیت‌های روزمره‌شان را تغییر دهند. توانایی و ظرفیت هیجان در آن‌ها از حد متوسط بالاتر است و ملالت و کسالت برایشان مساله همیشگی‌ست.
  • افراد ماجراجو و جسور از نشان دادن محبت یا سایر احساسات در ملا عام خجالت می‌کشند و ابراز احساسات دیگران آن‌ها را شرمنده می‌کند. این اشخاص تا حدود زیادی پوست کلفت هستند و بیشتر ترجیح می‌دهند اقدام به عمل کنند تا بروز احساسات و عواطف.
  • افراد جسور به دنبال حرکت می‌گردند و برای رسیدن به خواسته‌های خود اقدام به مخاطره می‌کنند. فعالیت‌هایی که در نظر اشخاص عادی خطرناک است، اقداماتی مانند کوه‌نوردی یا موتورسیکلت‌رانی یا پرش با چتر نجات، از نظر افراد جسور حرکاتی نسبتا بی‌خطر ارزیابی می‌شود.

 

ارتباط میزان نیاز افراد به آدرنالین و میزان جسارت والدین‌‌شان با جسارت افراد

 

  • البته اینکه ما تا چه اندازه می‌توانیم جسور باشیم با توجه به محیطی که در آن قرار داریم و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم تفاوت دارد. ثابت شده است اشخاصی که با دیگران زندگی می‌کنند و به رفتار‌های جسورانه تشویق می‌شوند، از کسانی که به تنهایی زندگی می‌کنند جسارت بیشتری دارند.
  • همیشه در پیوستار‌های انسانی افراطی‌هایی وجود دارند. متخصصان زیست شیمی اشخاص بسیار ماجراجو را صاحبان آدرنالین زیاد می‌دانند. زیرا این‌ها اشخاصی هستند که به آدرنالین زیاد احتیاج دارند تا احساس رضایت بکنند. در این میان مشخص نیست که عوامل طبیعی یا تربیت، کدام یک بیشتر در جسارت دادن به افراد نقش دارند. با توجه به بررسی‌های انجام شده والدینی که به فرزندان خود جسارت می‌دهند خود از جسارت فراوان برخوردارند. اما اگر فرزندان این خانواده‌ها جسور شوند، به دشواری می‌توان گفت که نقش عوامل وراثتی مهم‌تر بوده یا عوامل تربیتی (اکتسابی).

سخن آخر

اگر جسور هستید پس به خودتان افتخار کنید. ولی در کنارش سعی کنید عاقل هم باشید! اگر هم جسور نیستید نگران نباشید، دنیا به هر دو دسته آدم نیاز دارد. یک نفر با شجاعت در دل تاریکی قدم برمیدارد، دیگری لامپ را اختراع می‌کند تا مسیر را هم برای خودش روشن کند و هم دیگران. 
شما چه احساسی در مورد خودتان دارید؟ از نظر خودتان جسور هستید؟ آیا تست روانشناسی جسارت و شجاعت به شناخت شما از خودتان کمک کرد؟
 
 

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا