احکام دینی

حکم گوش دادن به موسیقی خارجی با زبان خارجی

با نام و یاد خدای مهربان ، سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز و کاربران گرامی وبسایت سیراف.

حکم شنیدن صدای خواننده زن خارجی

خدای سبحان به زنان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) میفرماید:… فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِفَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ
پس به گونه ای هوس انگیز سخن نگویید که بیمار دلان در شما طمع کنند…
و صد البته شنیدن صدای اجنبیه و زن خواننده که صدای خود را طوری بگوشها میرساند که موجب تحریک نامحرم شود، و گوش دادن به چنین آهنگ و موزیک جایز نمیباشد. 

حکم گوش دادن به موسیقی خارجی

به فتوای تمام مراجع گوش دادن به موسیقی حرام جایز نیست ، چه خواننده زن باشد و چه مرد . همزبان باشد و یا نباشد.
مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای فرموده اند :
اگر صداى زن به صورت غنا نباشد و گوش دادن به صداى او هم به قصد لذت و ریبه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، اشکال ندارد . اگر مفسده داشته باشد و یا تحریک شهوت بکند ،جایز نیست.

در موسیقی و آواز ، صدای زن در حالت عادی مانند سخن گفتن نیست ، بلکه حالت ریتم غنایی دارد که نمی تواند برای عموم مردم (نه فرد خاص) مهیج نباشد. بنابراین گوش کردن به موسیقی با خواننده زن جایز نیست ،چه همزبان باشد و چه به زبان خارجی، هر چند سبک خواننده های زن بسیار آرام و ساده باشد.
اگر چه شخص به دلیل زیاد گوش دادن‌ یا ارتباط زیاد با زنان یا هر دلیل دیگر ، تحریک پذیری از غنای زنان نداشته باشد‌، اما در احکام عرف مردم مد نظر قرار می گیرند ، نه شخص خاص.

بنابراین حکم گوش دادن به موسیقی خارجی و خوانندگی زنان خارجی را بیان کردیم امیدوارم که پاسخ سوالات خود را کامل گرفته باشید ان شاء الله که همه ما در زمره راشدون (هدایت یافتگان) و متقین باشیم.

همچنین بخوانید:  کلید امورات مهم و دعای هر حاجت بزرگ

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا