توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
زندگی نامه بزرگان دینیزندگی نامه معصومینمذهبی

خلاصه زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) از ولادت تا شهادت

خلاصه زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) از ولادت تا شهادت

حضرت علی اکبر (ع) فرزند امام حسین (ع) در روز یازدهم ماه شعبان به دنیا آمد. او را شبیه‌ترین فرد از نظر اخلاق و رفتار به پیامبر (ص) می‌دانند. حضرت علی اکبر (ع) اولین شهید از طایفه بنی‌هاشم در روز عاشورا بود. در این مطلب به جزئیات مربوط به زندگینامه حضرت علی اکبر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.
 
عکس سخن امام حسین درباره حضرت علی اکبر
 
اگر درباره حضرت علی اکبر (ع) به دنبال منبعی می‌گردید که همه سؤالاتتان را جواب بدهد به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله ستاره را از دست ندهید. قرار است در این مقاله با تاریخ تولد و شهادت، خانواده، ویژگی‌های ظاهری و بسیاری دیگر از خصوصیات و جزئیات زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) آشنا بشوید و بدانید که در روز عاشورا چه نقشی داشته است.

تاریخ تولد حضرت علی اکبر (ع)

حضرت علی اکبر (ع) در روز ۱۱ ماه شعبان سال ۳۳ هجری قمری (بنا به روایاتی سال ۴۳ هجری قمری) هم‌زمان با دوران خلافت عثمان (خلیفه سوم راشدین) در شهر مدینه به دنیا آمد.

والدین حضرت علی اکبر (ع)

حضرت علی اکبر (ع) فرزند ارشد امام حسین (ع) است و نام مادر ایشان لیلی بنت ابی مره بن عروه بن مسعود ثقفی بوده است.

فضائل حضرت علی اکبر (ع)

در مورد خصوصیات ظاهری حضرت علی اکبر (ع) نقل است که:
«وی جوانی خوش‌چهره، زیبا، خوش‌زبان و دلیر بود و از جهت سیرت و خلق‌وخوی و صباحت رخسار، شبیه‌ترین مردم به پیامبر اکرم (ص) بود و شجاعت و رزمندگی را از جدش علی ابن ابی‌طالب (ع) به ارث برده و جامع کمالات، محامد و محاسن بود.»

همسر حضرت علی اکبر (ع)

در بعضی از زیارت‌ها آمده است که: «السلام علی اولادک» و این به معنای آن است که حضرت علی اکبر (ع) زن و فرزند داشته است. در بعضی از مقاتل هم آمده است که فرزندان او در کربلا و در زیر مرکب‌ها به شهادت رسیده‌اند. با این حال در منابع مختلف تاریخی نامی از همسر حضرت علی اکبر (ع) ذکر نشده است.
قول ضعیفی هم وجود دارد که معتقد است حضرت علی اکبر (ع) ازدواج نکرده بود.

حضرت علی اکبر در کربلا

عقبه بن سمعان می‌گوید:
«هنگامی که (در مسیر رسیدن به کربلا) از منزلگاه قصر بنی مقاتل کوچ کردیم و ساعتی راه رفتیم حضرت امام حسین (ع) بر روی اسب به خواب رفته و هنگامی که بیدار شد فرمود: اِنا لله و اِنا اِلیه راجِعُون وَ الَحمدُ لِله رَبِ العالَمینَ؛ و این کلمات را دو یا سه بار تکرار فرمودند. حضرت علی اکبر (ع) از پدر علت گفتن آیه استرجاع را پرسیدند. حضرت فرمود:‌ ای پسر جانم، در عالم خواب دیدم مردی سوار بر اسب می‌گوید: این قوم می‌روند و مرگ به‌سوی ایشان می‌آید. پس دانستم که خبر مرگ ما را می‌دهد. حضرت علی اکبر (ع) عرض کرد:‌ ای پدر بزرگوار، خدا روز بد نصیب شما نفرماید. مگر ما بر حق نیستیم؟ امام فرمود: بلی ما بر حقیم. عرض کرد: پس ما از مرگ ترسی نداریم، چون بر حق هستیم.»
حضرت علی اکبر (ع) در روز عاشورا حضور فعال داشت و همواره در کنار پدرش امام حسین (ع) بود. حضرت علی اکبر (ع) اولین شهید کربلا از خاندان امام حسین (ع) و طایفه بنی‌هاشم بود و توانست در زمان مبارزه ۲۰۰ نفر از سپاهیان عمر سعد را به هلاکت برساند. در نهایت ممره بن منقذ عبدی ضربه‌ای را به سر ایشان وارد کرد و بعد از آن سایر سپاهیان دشمن هجوم آوردند و او را به شهادت رساندند.
شیخ جعفر شوشتری نوشته است:
«اباعبدالله الحسین (ع) هنگامی که علی اکبر را به میدان می‌فرستاد، به لشگر خطاب کرد و فرمود: «یا قوم، هولاءِ قد برز علیهم غلام، اَشبهُ الناس خَلقاً و خُلقاً و منطقاً برسول‌الله و کنا اذا اشتقنا الی رؤیة نبیک نظرنا الی»؛‌ ای قوم، شما شاهد باشید، پسری را به میدان می‌فرستم، که شبیه‌ترین مردم از نظر خلق‌وخوی و منطق به رسول‌الله (ص) است. بدانید هر زمان ما دلمان برای رسول‌الله (ص) تنگ می‌شد نگاه به وجه این پسر می‌کردیم.»
در قسمتی از زیارت‌نامه حضرت علی اکبر (ع) آمده است:
«سلام بر تو‌ ای راستگو،‌ ای شهید گرامی،‌ ای سرور پیشگام در جنگ که با سعادت زندگی کردی و با سعادت به شهادت رسیدی،‌ ای کسی که در دنیا جز از کار‌های نیک بهره‌مند نگشتی و جز به تجارتی سودمند مشغول نشدی.»

شهادت حضرت علی اکبر (ع) در چه سنی بود؟

بر اساس بعضی از نقل‌های تاریخی حضرت علی اکبر (ع) هنگام شهادت ۲۵ سال یا ۲۸ سال داشته است. حتی بعضی گفته‌اند که او در روز عاشورا ۱۸ یا ۱۹ سال داشته است.

محل دفن حضرت علی اکبر (ع)

مقبره حضرت علی اکبر (ع) در شهر کربلا و در پایین پای امام حسین (ع) است و دلیل شش گوشه بودن ضریح امام حسین (ع) هم همین موضوع است. ضمناً بهتر است بدانید سلامی که در زیارت عاشورا به «علی بن الحسین» داده می‌شود مربوط به ایشان است.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا