توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
بیماری هابیماری ها و راه درمانسلامت

درمان سینه پهلو به روش‌های پزشکی و خانگی

برای درمان سینه پهلو حتما باید به پزشک مراجعه کرد، اما روش‌های خانگی می‌توانند روند درمان را بهبود بخشند. از اینرو برای تسریع روند درمان و پیشگیری از عوارض ذات الریه لازم است از درمان‌های دارویی و خانگی بطور همزمان استفاده کنید.

مجله سیراف| سرویس سلامت – سینه پهلو را با نام‌های دیگری از قبیل ذات الریه یا پنومونی نیز می‌شناسیم. این بیماری، یک اختلال التهابی ریه‌ها، ناشی از عفونت مسیر‌های عبور هواست. ذات الریه یک وضعیت جدی پزشکی محسوب می‌شود و روش‌های خانگی به تنهایی نمی‌توانند برای درمان آن کافی باشند، اما کمک کننده هستند. عفونت پنومونی ممکن است به حدی بحرانی باشد که زندگی فرد را تهدید کنند. بنابراین ضروری است که برای تشخیص و درمان سینه پهلو، سریعا به پزشک مراجعه شود. استفاده ترکیبی از درمان‌های پزشکی و دارو‌های خانگی می‌تواند به بسیاری از افراد کمک کند، تا علائم سینه پهلو را مدیریت کنند.


در صورتی که اطلاعات خاصی در مورد درمان سینه پهلو مد نظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده است، به موضوع دلخواه خود برسید:


درمان پزشکی سینه پهلو

درمان پزشکی پنومونی، شامل درمان عفونت و جلوگیری از عوارض آن است. افرادی که به سینه پهلو عمومی (عفونتی که خارج از بیمارستان ایجاد شده است) مبتلا هستند، معمولا می‌توانند در خانه و با دارو درمان شوند. اگرچه، بیشتر علائم در عرض چند روز یا چند هفته کاهش می‌یابند، احساس خستگی می‌تواند برای مدت یک ماه یا بیشتر همراه فرد باشد. 
درمان‌های خاص به نوع و شدت ذات الریه، سن بیمار و سلامت کلی او بستگی دارد. راهکارهای درمان ذات الریه عبارتند از:
 • آنتی بیوتیک ها:این دارو‌ها برای درمان ذات الریه باکتریایی تجویز می‌شوند. تشخیص اینکه چه نوع باکتری موجب بیماری شده است و چه نوع آنتی بیوتیکی برای درمان مناسب است، احتمالا زمان‌بر خواهد بود. اگر در صورت مصرف یک آنتی بیوتیک، علائم بیماری بهبود نیابند، پزشک ممکن است یک آنتی بیوتیک دیگر تجویز کند.

 • داروی ضد سرفه: داروی برای کاهش میزان سرفه تجویز می‌شود تا فرد بتواند بهتر استراحت کند. از آنجایی که سرفه کمک می‌کند مایع درون ریه خارج بشود، خوب نیست که کاملا آن را از بین ببرید. به علاوه، باید بدانید که مطالعات بسیار کمی روی تاثیرات مثبت دارو‌های ضد سرفه که نیاز به نسخه ندارند، انجام شده است و دانشمندان مطمئن نیستند که این دارو‌ها سرفه ناشی از پنومونی را بهبود می‌بخشند. بنابراین اگر از این قبیل دارو‌ها مصرف می‌کنید، از کمترین دوز آن استفاده نمایید تا فقظ به شما کمک کند استراحت کنید.
 • دارو‌های تب بر/ مسکن: بیمار می‌تواند از این دارو‌ها به میزان مورد نیاز، برای کاهش تب و ناراحتی استفاده کند. این دارو‌ها شامل آسپرین، ایبوپروفن (آدویل، موترین و سایرین) و استامینوفن هستند.
درمان سینه پهلو

راهکارهای خانگی برای کمک به درمان سینه پهلو

اگرچه سینه پهلو را باید یک مورد جدی پزشکی در نظر گرفته و سریعا به پزشک مراجعه کرد، اما همراه با درمان دارویی بعضی از داروهای خانگی نیز می‌تواند در بهبود علائم موثر باشند.

۱. درمان سرفه ناشی از سینه پهلو

همانطور که گفتیم، سرفه اگرچه ایجاد ناراحتی می‌کند، اما برای روند بهبود و درمان، ضروری است و متوقف کردن آن به طور کامل توصیه نمی‌شود. البته می‌توان از شدت سرفه کاست و چند راه ساده برای این منظور وجود دارد.

 • نعناع فلفلی، اکالیپتوس و دم نوش شنبلیله
بسیاری از دمنوش‌های گرم طبیعی، می‌توانند به تسکین خارش و درد گلو کمک کنند، اما گیاهانی مانند نعناع فلفلی و اکالیپتوس، تاثیر بیشتری در این مورد دارد. یک مطالعه مبتنی بر شواهد، که در زمینه دارو‌های مکمل و جایگزین انجام شده است نشان می‌دهد که گیاهان از جمله نعناع فلفلی و اکالیپتوس، تاثیر چشمگیری در کاهش گلو درد ناشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی دارد. این گیاهان ممکن است به از بین بردن مخاط؛ کاهش درد و التهاب ناشی از ذات الریه نیز کمک کنند.
بررسی جداگانه‌ای که در مجله انجمن علوم کشاورزی عربستان به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که دانه‌های شنبلیه نیز می‌توانند به کاهش شدت سرفه کمک کنند.
 • قرقره کردن آب نمک
مخاطی که در گلو و سینه وجود دارد، می‌تواند سرفه و سوزش را افزایش دهد. قرقره کردن با آب گرم، می‌تواند خلط و میکروب‌های موجود در گلو را از بین ببرد، که این خود مقداری تسکین دهنده است.

۲. درمان تنگی نفس ناشی از ذات الریه

یکی از علائم سینه پهلو، تنگی نفس (نفس‌های سطحی و سریع) است. برای کمک به درمان آن در کنار استفاده از دارو، می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید.
 • کافئین

نوشیدن مقدار کمی کافئین، مانند یک فنجان قهوه، چای سبز یا سیاه، ممکن است به کاهش علائم سینه پهلو کمک کند. کافئین می‌تواند در باز کردن راه‌های ریه تاثیر گذار باشد، که در نتیجه فرد احساس راحتی بیشتری در حین تنفس خواهد داشت.

 • هوای گرم و مرطوب
هوای گرم و مرطوب نیز می‌تواند در کاهش سختی تنفس و جلوگیری از خشکی گلو کمک کننده باشد. در این خصوص تنفس در هوای بخارآلود حمام یا نفس کشیدن روی یک ظرف حاوی چای گرم می‌تواند، مفید باشد.
بخور گرم
 • استراحت

استراحت کردن برای بازتولید و بهبود سلامت سلول‌ها در بدن حیاتی است، اما می‌تواند به طور خاص تر، به بهبود تنگی نفس کمک کند. فشار فیزیکی، در طول مدت بیماری پنومونی باید به حداقل برسد.

۳. درمان درد سینه ناشی از سینه پهلو

درد سینه هم یکی دیگر از پیامدهایی است که فرد مبتلا به سینه پهلو به آن دچار می‌شود. دمنوش زردچوبه و زنجبیل می‌تواند درد سینه ناشی از پنومونی را کمتر کند. درد سینه ممکن است به دلیل سرفه‌های مداوم ایجاد شود و این درد می‌تواند با نوشیدن یک دمنوش گرم که از زردچوبه و زنجبیل تهیه شده است، بهبود یابد. هر دو این گیاهان، دارای خواص ضد التهابی هستند. هر روز به اندازه یک بند انگشت از هر یک از دو گیاه را برش دهید و در چند فنجان آب دم کنید. این میزان برای مصرف در طول روز کافی خواهد بود.

۴. درمان تب ناشی از سینه پهلو

تب بالا یکی دیگر از خطرات سینه پهلو است و پایین نگه داشتن دمای بدن یک امر حیاتی در طول مدت ابتلا به این بیماری محسوب می‌شود. شما می‌توانید در خانه تب را به روش‌های زیر کنترل کنید:
 • مرطوب کردن
هنگامی که فردی تب دارد، استفاده از مایعات و الکترولیت‌ها برای جلوگیری از کمبود آب، بسیار ضروری است. نوشیدن نوشیدنی‌های سرد و یا خوردن بستنی یخی نیز می‌تواند به مرطوب نگه داشتن بدن و خنک کردن آن کمک کند.
 • دمنوش شنبلیله
همانطور که ذکر شد، یک مطالعه منتشر شده در نشریه انجمن علوم کشاورزی عربستان نشان می‌دهد، نوشیدن دمنوشی که از دانه‌های شنبلیله تهیه شده است، بدن را به تعریق تشویق می‌کند. عرق کردن دمای بدن کاهش می‌دهد.
 • مسکن‌های بدون نسخه
برخی از دارو‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفرن، می‌توانند در کاهش علائم پنومونی، از جمله تب و درد کمک کنند. مهم است که این دارو‌ها همراه با غذا و به میزان توصیه شده در بروشور مصرف شوند.
 • دوش آب ولرم

قرار دادن بدن در معرض آب ولرم، می‌تواند به کاهش دمای آن کمک کند. اگر دوش گرفتن برای شما دشوار است، می‌توانید یک حوله یا پارچه را با آب ولرم خیس کنید و بعد از آنکه آب اضافی ان را گرفتید، روی بدن قرار دهید. هنگامی که حوله یا پارچه گرم شد دو مرتبه آن را خیس کنید و روی بدن قرار دهید.

۵. درمان لرز ناشی از سینه پهلو

لرز نیز اغلب یکی از علائم ثانویه ناشی از تب است. زمانی که تب به پایان می‌رسد، بدن ممکن است شروع به لرزیدن کند. نوشیدن مایعات گرم می‌تواند به گرم کردن بدن و جلوگیری از لرز کمک کند. آب گرم، دمنوش‌های گرم، چای، سوپ و … همزمان با آبرسانی به بدن، آن را گرم نگاه دارند.
سوپ برای درمان سینه پهلو
علاوه بر موارد فوق، برخی ترکیبات اضافی دیگر نیز برای کمک به بدن در مبارزه با باکتری ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها وجود دارد. از مهمترین این ترکیبات می‌توان اشاره کرد به:
 • سیر
 • عسل
 • فلفل هندی
 • روغن درخت چای
 • گیاه سرخارگل (اکیناسه)

سخن آخر

دقت کنید که ذات الریه می‌تواند حیات بیمار را به خطر بیندازد، بنابراین آن را دست کم نگیرید و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. در کنار داروها و درمان‌هایی که پزشک تجویز می‌کند، می‌توان از راهکارهای خانگی نیز برای تسریع در روند بهبودی کمک گرفت. نظر شما چیست؟ آیا تا به حال تجربه این بیماری را داشته‌اید؟ چه مراقبت‌ها یا دارو‌هایی به روند درمان سینه پهلو به شما کمک کرد؟ تجربیات خود را با ما و مخاطبان سیراف به اشتراک بگذارید.
برگرفته از:mayoclinic و medicalnewstoday
.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا