توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
بهداشتدانستنی های نوزادانسلامتمادر و کودک

پریود نشدن در دوران شیردهی

پریود نشدن در دوران شیردهی

پریود نشدن در دوران شیردهی، معمولا تا زمان از شیر گرفتن نوزاد ادامه می‌یابد. البته در برخی موارد همزمان با قطع شیر شب و یا آغاز غذای کمکی نوزاد، اولین پریود پس از زایمان اتفاق می‌افتد.
 
 
سیرافی ها| سرویس مادر و کودک – هنگامی که صحبت از پریود نشدن در دوران شیردهی می‌شود، همه چیز طبیعی به نظر می‌رسد. همه زنان پس از زایمان، خونریزی شدیدی را تجربه می‌کنند. این خونریزی پریود حساب نمی‌شود. اگر نوزاد شما از شیر خشک تغذیه می‌کند، با گذشت زمان کوتاهی پس از زایمان، پریود آغاز می‌شود. اما تغذیه نوزاد با شیر مادر موجب پریود نشدن در دوران شیردهی می‌شود.

پریود نشدن در دوران شیردهی

تغذیه با شیر مادر موجب پریود نشدن برخی از مادران به مدت هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها در دوران شیردهی می‌شود. برخی از مادران با از شیر گرفتن نوزاد، برای اولین بار پریود می‌شوند. برخی دیگر نیز هنگامی که نوزادانشان خوردن غذای کمکی را آغاز می‌کند و یا شیر شب نوزاد قطع می‌شود، اولین پریودشان را تجربه می‌کنند. هنگامی که پریود آغاز می‌شود، ممکن است در دوران شیردهی همچنان نامنظم باشد. پریود‌های کوتاه‌تر یا طولانی‌تر از معمول در این زمان کاملا طبیعی است. هم چنین ممکن است به مدت چند ماه پریود اتفاق نیفتد و دوباره از سر گرفته شود.

عوامل موثر بر پریود نشدن در دوران شیردهی

پریود نشدن در دوران شیردهی و زمان آغاز مجدد پریود به چندین عامل بستگی دارد.
  • نوزاد چند بار در روز شیر می‌خورد؟
  • آیا نوزاد به همراه شیر مادر، شیر خشک نیز می‌خورد؟
  • آیا نوزاد پستانک می‌خورد؟
  • آیا شیر شب نوزاد قطع شده است؟
  • آیا نوزاد غذای کمکی می‌خورد؟
  • شرایط جسمی مادر چگونه است و بدنش در پاسخ به هورمون‌های شیردهی چگونه واکنش نشان می‌دهد؟

هر قدر که تحریک و مکیدن پستان‌ها کاهش یابد، به خصوص در شب، احتمال آغاز مجدد پریود بیشتر می‌شود.

هنگامی که پریود آغاز می‌شود، بدن قابلیت بارداری دارد، به همین دلیل بایستی با احتیاط بیشتری اقدامات پیشگیرانه از حاملگی را انجام دهید. برخی از زنان اولین دوره پریود خود را “دوره هشدار” می‌دانند که نشان می‌دهد اکنون قادر به باردار شدن هستند. با این حال، ممکن است پیش از شروع پریود نیز بارداری اتفاق بیفتد! اگرچه کاملا نادر است.


پریود نشدن در دوران شیردهی، پاسخ به سوالات متداول

پریود در دوران شیردهی

بازگشت پریود به معنای پایان تغذیه با شیر مادر نیست. در دوران پریود، شیر ترش و یا “بی کیفیت” نمی‌شود. ارزش غذایی شیر مادر در دوران پریود کاهش نمی‌یابد. برخی از زنان متوجه کاهش موقت مقدار شیر در روز‌های پیش از پریود و روز‌های ابتدایی آن می‌شوند. این کاهش به دلیل نوسانات هورمونی است. هنگامی که پریود شروع می‌شود و سطح هورمون‌ها به حالت عادی باز می‌گردد، تولید شیر دوباره افزایش می‌یابد. بیشتر نوزادان می‌توانند این کاهش موقت در میزان شیر را با افزایش دفعات شیردهی، جبران کنند.
حساسیت نوک پستان در برخی از زنان در زمان تخمک گذاری و روز‌های پیش از شروع پریود، بیشتر می‌شود. بعضی از مادران نیز در این زمان هنگام شیردهی احساس “عصبانیت” می‌کنند. این مشکلات نیز تحت تاثیر هورمون‌ها و گذراست.

 


برخی از نوزادان ممکن است تغییرات جزئی در طعم شیر را پیش از شروع پریود تشخیص دهند. عامل تغییر در طعم شیر نیز تغییرات هورمونی است. 
در برخی از زنان، کاهش میزان شیر و حساسیت نوک پستان‌ها در دوران پریود مشکل آفرین می‌شود. افزودن مکمل کلسیم / منیزیم به رژیم غذایی در بازه زمانی پس از تخمک گذاری است تا روز سوم پریود، به درمان این مشکل کمک می‌کند. این مکمل بایستی دارای ۱۵۰۰ واحدکلسیم / ۷۵۰ واحد منیزیم باشد، البته می‌تواند دارای ۵۰۰ واحد کلسیم / ۲۵۰ واحد منیزیم نیز باشد (دوز‌های بالاتر، نتایج موثرتر و سریعتری در پی دارند). این قرص باید به شکل ترکیبی باشد، زیرا این مقدار کلسیم هرگز نباید به تنهایی مصرف شود.

اگر پریودهایتان منظم نیستند و نمی‌دانید چه زمانی تخمک گذاری می‌کنید، می‌توانید مکمل را در طول ماه مصرف کنید تا الگوی پریودتان منظم شود. این نوع مکمل مانع از کاهش سطح کلسیم خون می‌شود که در اواسط پریود اتفاق می‌افتد. کاهش سطح کلسیم موجب حساسیت نوک پستان، کاهش تولید شیر و همچنین در‌دهای رحمی در دوران پریود می‌شود.

پرسش‌های متداول پیرامون پریود نشدن در دوران شیردهی

۱. پریود نشدن در دوران شیردهی، چه مقدار طول می‌کشد؟

پاسخ: تعیین دقیق زمانی دوره‌های پریود مجدد شروع می‌شود کار دشواری است و در میان افراد متفاوت است. اگر نوزاد از شیر خشک تغذیه می‌کند یا به طور مشترک شیر خشک و شیر مادر می‌خورد، اولین دوره پریود ممکن است ۵ تا ۶ هفته پس از زایمان شروع شود. اگر نوزاد طور کامل از شیر مادر تغذیه می‌کند (به خصوص در طول شب) بدون هیچ تغذیه با شیرخشک، شروع پریود ممکن است همزمان با از شیر گرفتن نوزاد، یا قطع شیر شب باشد.
دلیل این امر این است که هورمون‌هایی که موجب تولید شیر مادر می‌شوند، به بدن اجازه ترشح هورمون‌های مرتبط با پریود را نمی‌دهند. هنگامی که مصرف شیر نوزاد در روز کاهش یابد، در حدود ۳ بار در روز، ممکن است شروع به “لکه بینی” کنید. لکه بینی با مقدار خون کم و به طور نامنظم، نقطه شروع مجدد پریود است.

 

پریود نشدن در دوران شیردهی، پاسخ به سوالات متداول
 

۲. اولین پریود پس از زایمان چگونه است؟

پاسخ: اولین پریود بعد از زایمان، احتمالا متفاوت با پریود‌های قبلی شما است.
تغییراتی که در این زمان مشاهده می‌کنید به شرح زیر است:
  • دوره‌های نامنظم: به ویژه اگر در حال شیردهی به نوزاد باشید، احتمال بی نظمی دوره‌های پریود بیشتر است.
  • گرفتگی عضلانی: درد و گرفتگی عضلات در این دوره نسبت به پیش از زایمان بدتر یا بهتر باشد.
  • دوره‌های طولانی‌تر
  • لخته‌های کوچک خون در دوران پریود

اگر حضور لخته‌های خون بیش از یک هفته طول کشید، یا میزان خونریزی بسیار شدیدتر از دوره‌های پیش بود، حتما به ماما یا پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و مساله را در میان بگذارید.

۳. چه زمانی پس از زایمان، توانایی باردار شدن مجدد را دارم؟

پاسخ: شما ممکن است ۳ هفته پس از زایمان، مجدد بارداری شوید! حتی اگر پریودتان هنوز شروع نشده باشند.

برگرفته از: motherandchildhealth و NHS
 
 

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا