حضرت عباس(ع) در نگاه امام صادق (ع) و امام مهدي (عج) | مجله سیراف
مهدویت و آخر زمان

حضرت عباس(ع) در نگاه امام صادق (ع) و امام مهدي (عج)

امام صادق (عليه السلام) عقل ابداعگر و انديشمند اسلام و چهره بي مانند دانش بشري، همواره از عمويش عباس (عليه السلام) تجليل به عمل مي آورد

امام صادق (عليه السلام) عقل ابداعگر و انديشمند اسلام و چهره بي مانند دانش بشري، همواره از عمويش عباس (عليه السلام) تجليل به عمل مي آورد و با درود و ستايشهاي عطرآگين از او ياد مي كرد و مواضع قهرمانانه اش در روز عاشورا را بزرگ مي داشت. از جمله سخناني كه امام درباره قمر بني هاشم(ع) فرموده است، بيان زير مي باشد:

«عمويم عباس بن علي (عليه السلام) بصيرتي نافذ و ايماني محكم داشت. همراه برادرش حسين جهاد كرد، به خوبي از بوته آزمايش بيرون آمد و شهيد از دنيا رفت…(1)

امام صادق (عليه السلام) از برترين صفات مجسم در عمويش كه مورد شگفتي اوست چنين نام مي برد:

الف: «تيزبيني»:

تيزبيني، پيامد استواري رأي و اصالت فكر است و كسي بدان دست پيدا نمي كند، مگر پس از پالودگي روان، خلوص نيت و از خود راندن غرور و هواهاي نفساني و عدم سلطه آنها بر درون آدمي.

تيز بيني از آشكارترين ويژگيهاي ابوالفضل العباس بود. از تيزبيني و تفكر عميق بود كه حضرت به تبعيت از امام هدايت و سيدالشهداء امام حسين (عليه السلام) برخاست و بدين گونه به قله شرف و كرامت دست يافت و خود رابر صفحات تاريخ، جاودانه ساخت. پس تا وقتي ارزشهاي انساني پايدار است و انسان آنها را بزرگ مي شمارد، در برابر شخصيت بي مانند حضرت كه بر قله هاي انسانيت دست يافته است سر بر زمين مي سايد و كرنش مي كند.

امام صادق (عليه السلام) فرمودند: «عمويم عباس بن علي (عليه السلام) بصيرتي نافذ و ايماني محكم داشت. همراه برادرش حسين جهاد كرد، به خوبي از بوته آزمايش بيرون آمد و شهيد از دنيا رفت…(1)

ب: «ايمان استوار»:

يكي ديگر از صفات بارز حضرت، ايمان استوار و پولادين اوست. از نشانهاي استواري ايمان حضرت، جهاد در كنار برادرش، ريحانه رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) بود كه هدفش جلب رضايت پروردگار متعال به شمار مي رفت. و همانطور كه در رجزهايش روز عاشورا بيان داشت از اين جانبازي كمترين انگيزه مادي نداشت و همين دليلي گوياست بر ايمان استوار حضرت.

ج: «جهاد با حسين (عليه السلام)»:

فضيلت ديگري كه امام صادق (عليه السلام) براي عمويش، قهرمان كربلا، عباس (عليه السلام) نام مي برد، جهاد تحت فرماندهي سالار شهيدان، سبط گرامي پيامبر اكرم (صل الله عليه و آله) و آقاي جوانان بهشت است. جهاد در راه آرمان برادر، بزرگترين فضيلتي بود كه حضرت ابوالفضل بدان دست يافت و نيك از عهده آزمايش به درآمد و در روز عاشورا قهرمانيهايي از خود نشان داد كه در دنياي دلاوري و شجاعت بي مانند است … (1)


مصلح بزرگ، حجت خدا و بقية الله الاعظم، امام زمان (عج) – قائم آل محمد (ص) در بخشي از سخنان زيباي خود درباره عمويش عباس (ع) چنين مي گويد:

«سلام بر ابوالفضل، عباس بن اميرالمؤمنين، هم درد بزرگ برادر كه جانش را فداي او ساخت و از ديروز بهره فردايش را برگزيد، آنكه فدايي برادر بود و از او حفاظت كرد و براي رساندن آب به او كوشيد و دستانش قطع گشت. خداوند قاتلانش، «يزيد بن رقاد» و «حيكم بن طفيل طايي» را لعنت كند…» (1)

امام عصر – عجل الله تعالي فرجه – صفات والاي ريشه دار در عمويش، قمر بني هاشم و مايه افتخار عدنان را چنين بر مي شمارد و مي ستايد:

1- همدردي و همگامي با برادرش سيد الشهداء (ع) در سخت ترين و دشوارترين شرايط تا آنجا كه اين همگامي و همدلي ضرب المثل تاريخ گشت.

2- فرستادن توشه آخرت با تقوا، خويشتنداري و ياري امام هدايت و نور.

3- فدا كردن جان خود، برادران و فرزندانش در راه سرور جوانان بهشت، امام حسين (ع).

4- حفاظت از برادر مظلومش با خون خود.

5- كوشش براي رساندن آب به برادر و اهل بيتش هنگامي كه نيروهاي ستمگر و ظالم مانع از رسيدن قطره اي آب به خاندان پيامبر (ص) شده بودند. (2)

پي نوشت:

1 – ذخيرة الدارين، ص 123 به نقل از عمدة الطالب.

2 – المزار، محمد بن مشهدي، از بزرگان قرن ششم

منبع:

گزيده اي ازكتاب زندگاني حضرت ابوالفضل العباس (ع)، باقر شريف قريشي، ترجمه ، سيد حسن اسلامي

 

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا