توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
درمان با ورزشورزش

نکات قابل توجه درباره صدای مفاصل پا (کریپتاسیون)

نکات قابل توجه درباره صدای مفاصل پا (کریپتاسیون)

صدای مفاصل یا کریپتاسیون (Crepitus) به صدای ترق تروق یا تق تق مفاصل بدن در زیر پوست گفته می شود. این عارضه می تواند در مفاصل مختلف بدن بوجود آید، اما مفاصل پا بیشتر از نقاط دیگر تحت تاثیر آن هستند. صدای مفاصل پا زمانی که با درد همراه باشد خطرناک است و درباره زانو، ارتباط مستقیمی با آرتروز دارد.
شنیدن صدای تقه، ترق تروق هنگام کشیدگی زانو دقیقا به معنای آرتروز نیست. مفصل‌ها، حتی قبل و بعد از آرتروز هم ممکن است صدا دهند. اگرچه که این صدا‌ها در میان افراد مبتلا به آرتروز شایع‌تر است؛ این صدا‌ها کریپتاسیون نام دارند. این عبارت معمولا مربوط به مفاصل است، اما برای توضیح صدای ریه هم به کار می‌رود.
 
عملکرد زانو مثل یک لولای بزرگ است که استخوان ران را به استخوان بزرگ ساق پا متصل می‌کند. استخوان نازک نی که در پشت استخوان ساق پا قرار دارد به مفصل متصل است. کشکک زانو، استخوان کوچک محدب شکلی است که در جلوی زانو قرار دارد و از مفصل محافظت می‌کند. دو لایه ضخیم غضروف که درشت نی و استخوان ران هستند باعث کاهش سایش در مفصل می‌شوند. یک کپسول مایع به نام مایع زلال که از مفصل محافظت کرده و آن را روان می‌کند. همچنین چهار عضله‌ی سفت، انعطاف پذیر، کشیده شده به سطح مفصل؛ به استخوان‌ها متصل اند.

نکات قابل توجه درباره صدای ترق تروق مفاصل پا (کریپتاسیون)

صدای مفاصل پا از کجا می آید؟

بعد از مدتی، گاز جمع شده در اطراف مفاصل، حباب‌های کوچکی را در مایع زلال شکل می‌دهد. وقتی که زانو خم می‌شود بعضی از حباب‌ها می ترکند و ممکن است بعضی از عضله‌ها تقه کنند که این حالت طبیعی است و گاها ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید. آرتروز، به غضروف و استخوان آسیب وارد می‌کند، مفصل آسیب دیده زانو در زمان حرکت صدای تقه و ترق تروق ایجاد می‌کند. همچنین، کریپتاسیون می‌تواند نتیجه یک آسیب باشد. در مواردی زردپی‌هایی که استخوان‌ها را به یکدیگر وصل می کنند،‌ می‌توانند باعث ایجاد صدا شوند.

کریپتاسیون یا صدای مفاصل پا چه زمانی نگران کننده و خطرناک است؟

صدای مفصل زانو شایع و معمولا بدون احساس درد است و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اگرچه دردی که همراه با صدای تقه و ترق تروق باشد می تواند نشانه مشکل مفصل باشد. کریپتاسیون زانو یکی از شایع ترین نشانه‌های ورم مفصل-استخوان است، همچنین می‌تواند یکی از نشانه‌های روماتیسم یا آرتروز عفونی باشد و ممکن است با چندین نوع مختلف آسیب زانو همراه باشد. اگر زانو ترق تروق می‌کند و همراه با درد است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

صدای مفاصل پا و آرتروز

تقریبا 27 میلیون آمریکایی به ورم مفصلی-استخوانی مبتلا هستند. این نوع از آرتروز معمولا برای افراد بالای 65 سال اتفاق می‌افتد که با نام (آرتروز کهنگی و فرسودگی) شناخته می‌شود. ورم مفصلی-استخوانی بر روی مفصل‌هایی که بیشتر استفاده می‌شوند (مثل مفصل دست) و مفاصل حمل کننده وزن (مثل زانو و لگن) تاثیر می‌گذارد. استرس مکانیکی و زیست مکانیکی کم کم غضروف‌های متصل به مفصل را در هم می‌شکنند و باعث التهاب و درد می‌شوند که بعد از مدتی غضروف‌ها از بین می‌روند و استخوان‌ها روی هم ساییده می‌شوند. زمانی که کریپتاسیون همراه با درد باشد، ممکن است منجر به تورم مفاصل و استخوان ها شود.

نکات قابل توجه درباره صدای ترق تروق مفاصل پا (کریپتاسیون)

دلایل پزشکی مربوط به کریپتاسیون 

کریپتاسیون یا صدای مفاصل پا در زانو ممکن است به علت پارگی منیسک ایجاد شود. این آسیب‌ها به طور متوسط در میان افرادی که ورزش‌هایی مثل پیاده روی سریع و دو انجام می‌دهند شایع‌تر است. پارگی منیسک می‌تواند باعث صدا دادن مفصل هنگام حرکت شود. نرمی کشکک یک درد خسته کننده در پشت کشکک زانو است که معمولا به علت زیاده روی یا آسیب به وجود می‌آید و موجب تخریب غضروف زیرین پوشش دهنده کشکک زانو می‌شود. سندرم استرس (پاتلوفمورال) یا زانوی دونده به علت فشار ناشی از زیادی بار بر روی استخوان کشکک پیش از این که آسیب جدی به سطح مفصل در کشکک زانو وارد شود اتفاق می‌افتد. این بیماری می‌تواند منجر به سندروم استرس کشکک زانو شود. اگر مبتلا به سندروم  استرس کشکک زانو هستید حتما تا به حال صدای ترق تروق دردناک را هنگام حرکت زانو شنیده‌اید. دیگر آسیب‌های زانو و  انواع مختلف آرتروز نیز می توانند منجر به صدای مفاصل شوند.

درمان صدای مفاصل پا زمانی که با درد همراه است

کریپتاسیون ضرری ندارد و تا زمانی که بدون درد است و با بیماری و آسیب تشدید نمی‌شود، نیازی به درمان ندارد. اما زمانی که ترق تروق زانو همراه با درد باشد، درمان آن به چند شرایط متعددی بستگی دارد. برای مثال، تورم استخوان و مفاصل درمان‌های متفاوتی دارد. شاید دکتر شما داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب تجویز کرده و به شما توصیه کند که از قطعه‌های یخ برای کاهش التهاب استفاده کنید. سفت بستن زانو سبب استراحت آن می‌شود. درمان فیزیکی باعث سفت شدن ماهیچه‌های تقویت کننده زانو می‌شود و سطح جنبش حرکات زانو را افزایش می‌دهد. در بعضی موارد عمل جراحی یا جایگزینی غضروف یا تعویض مفصل زانو ضروری است.

درمان دوره ای و متناوب برای کریپتاسیون

داروها و درمان طبیعی برای درد مفاصل در تمامی داروخانه‌ها موجود است اما به خاطر داشته باشید تنها برخی از آنها به صورت بالینی تاثیرگذار هستند. مثلا ترکیبات گلوکزی به ویژه در ترکیبات غضروفی، درمان مناسبی برای آرتروز است. روغن ماهی که سرشار از اسید چرب امگا 3 است و دیگر مواد مغذی می‌توانند مفید واقع شوند که هر کدام به صورت قرص و کپسول موجود هستند. برخی از چاشنی‌های گیاهی و چای درد آرتروز را کاهش می‌دهند. بسته‌های حرارتی و یخی هم به همین منظور استفاده می‌شوند. همچنین مراقبه فکری نیز یکی از بهترین راه‌های درمان و بهبودی است.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا