توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
دانستنی ها مذهبی

شکر واقعی نعمت چیست؟

ما در هر لحظه باید شکر واقعی نعمت های خداوند را بجا آوریم. اما شکر واقعی نعمت چیست؟ آیا صرفا شکر زبانی و گفتن الحمدالله یا تشکر از پدر و مادر و نیکی کردن به آن ها شکر واقعی نعمت خدا به حساب می‌آیند؟ چرا برخی انسان ها با وجود اینکه خداوند از آنها مراقبت می کند دچار حادثه می شوند؟

سیراف| سرویس مذهبی – خداوند نعمت‌های زیادی را برای ما در جهان فراهم کرده است؛ از این رو شکر واقعی نعمت‌های خداوند این است که از نعمت‌های خداوند در راه نافرمانی او و انجام کارهای حرام استفاده نکنیم.”

امام صادق (ع) در این خصوص می‌فرمایند: شکر آن است که نعمت خدا در گناه هزينه نشود. در یک مثال ساده می‌توان گفت، یکی از نعمت‌هایی که خداوند به انسان عطا کرده، توانایی است. از این‌رو صرف این توان و انرژی در راه شیطان نهایت ناسپاسی است.

 

یک داستان زیبا در مورد شکر واقعی نعمت از امام صادق (ع)

در روزگاری دور زن و شوهر جوانى بودند که زندگى خود را تازه شروع کرده بودند. شبی داماد خواب ديد فردى با چهره‌اى نورانى به او مى‌گويد: خداوند عمر تو را دو قسمت کرده است، يک قسمت آن را براى تو به ايام گشايش و ثروت قرار داده و قسمت دیگرش را ايام فقر و تهيدستى. کدام يک را اول انتخاب مى‌کنى؟

او که آدم باهوش و عاقلی بود گفت: من بايد با شريک زندگى‌ام در اين باره مشورت کنم. اجازه دهيد با او صحبت کنم و پس از همفکرى يکى را انتخاب کنم!

مرد داستان، خواب خود را صبح براى همسرش تعريف کرد و نظر او را خواست. همسرش گفت به او بگو نصفه اول زندگى ما را ايام گشايش قرار دهد!

شب، دوباره آن مرد به خوابش آمد تصميم‌شان را جويا شد و مردِ داستان انتخابشان را گفت. وقتى ثروت بر اين زوج سرازير شد، همسر مرد به شوهرش گفت: همسايه‌هاى کنارى ما مشکل دارند، از مالى که خدا به ما ارزانى داشته به آن‌ها هم کمک کنيم! به همين ترتيب، نيمه اول عمر خود را خوب زندگى کردند و به ديگران هم خوب کمک کردند.

اين مدت که سپرى شد، يک شب همان مرد به خواب شوهر آمد و گفت: فرصت شما تمام شد. حال، در نيمه دوم مى‌خواهى چه کنى؟ گفت: صبر کن با شريک زندگى‌ام صحبت کنم!

صبح فردا، ماجرا را براى همسرش گفت. زن گفت: پروردگار مهربان به ما وعده داده که‌ «لَئِنْ شَکرْتُمْ لَأَزِيدَنَّکمْ»؛ اگر نعمت‌هاى مرا بى‌جهت و در راه گناه مصرف نکنيد و شکر واقعی نعمت را بجای آورید، نعمت را بر شما فراوان‌تر مى‌کنم و او سزاوارتر است از اينکه به وعده‌اش عمل کند.

امام صادق (ع) مى‌فرمايد: شب دوباره آن مرد را به خواب ديد و گفت: خدا وعده داده که ثروت شاکران را اضافه کند و در نيمه دوم زندگيتان نیز فقر از شما برداشته شد و بيش از پيش به شما نعمت خواهد رسيد.

مطالعه این داستان یادآور این بیت شعر زیبا است که می‌گوید:

شکر نعمت، قدرتت افزون کند

جبر، نعمت از کفت بیرون کند

در جایی دیگر مولانا در بیت زیر عاقبت ناشکری را اینگونه توصیف می‌کند:

زان که بی شکری بود شرم و شنار

می‌برد بی شکر را در قعر نار

 

چرا برخی انسان ها با وجود اینکه خداوند از آنها مراقبت می کند دچار حادثه می شوند؟

با وجود آنکه خداوند از انسان‌ها مراقبت می‌کند، اما  گاهی انسان‌ها با بی‌دقتی یا سهل انگاری و یا حتی از سر نادانی، خودشان را در برابر حوادث قرار می‌دهند؛ در واقع این افراد با اشتباهات یا گناهانی که مرتکب می‌شوند خودشان را از حفاظت خداوند محروم می‌کنند.

 

نظر شما در مورد شکر واقعی نعمت چیست؟ چگونه می‌توانیم شکرگزار واقعی نعمت های خداوند باشیم؟ لطفا نظرات و دیدگاه‌های خود را از طریق ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان ستاره به اشتراک بگذارید.

 

setare.com

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا