توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
آشپزی و تغزیهفواید غذاها

کالری قند، یک حبه قند چند کالری دارد؟

هر حبه قند ۱۰ کالری دارد و نمی‌تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کند. مصرف بیش از اندازه قند باعث اضافه وزن می‌شود و برای افراد دیابتی خطرناک است، بنابراین بهتر است در رژیم غذایی قند را با توت، کشمش، خرما و ... جایگزین کنیم.

مجله سیراف| سرویس سلامت بسیاری از افراد چای را همراه با قند می‌نوشند. قند کالری خالص است، از اینرو بدن بدون تجزیه آن، کالری زیادی را دریافت می‌کند که منجر به اضافه وزن می‌شود. همچنین مصرف قند، سطح قند خون را به طور ناگهای افزایش می‌دهد و برای بیماران دیابتی خطرناک است. بنابراین ترجیحا به جای قند معمولی از قند‌های طبیعی استفاده شود که علاوه بر طعم شیرین دارای ارزش غذایی نیز هستند و می‌توانند بخشی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین کنند. اگر تمایلی به جایگزین کردن قند ندارید، اطلاع از کالری قند به شما کمک خواهد کرد تا کالری روزانه خود را تنظیم و از اضافه وزن جلوگیری کنید.


در صورتی که بخش خاصی از این مطلب مدنظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده‌اند، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • کالری یک حبه قند
  • کالری قند قهوه‌ای
  • ۱۲ جایگزین طبیعی برای قند

کالری یک حبه قند (قند سفید)

♥ یک حبه قند بطور متوسط ۱۰ کالری دارد.

ارزش غذایی قند (قند سفید)
اطلاعات تغذیه یک حبه قند ۱۰۰ گرم
کالری ۱۰ ۳۹۰
قند ۲/۵ گرم ۱۰۰ گرم
پروتئین ۰ ۰
چربی ۰ ۰

کالری قند سفید
کالری یک حبه قند قهوه‌ای

♥ یک حبه قند قهوه ای بطور متوسط ۹/۵ کالری دارد. 

ارزش غذایی قند قهوه ای
اطلاعات تغذیه یک حبه قند ۱۰۰ گرم
کالری ۹/۵  ۳۷۷
قند ۲/۴ گرم ۹۷ گرم
پروتئین ۰ ۰
چربی ۰ ۰

کالری قند قهوه ای

۱۲ جایگزین طبیعی برای قند

مصرف قند تنها باعث افزایش کالری دریافتی بدن می‌شود و نمی‌تواند چربی، پروتئین، ویتامین و سایر مواد مورد نیاز بدن را تامین کند. بنابراین بهتر است در رژیم غذایی خود شیرین کننده‌های طبیعی را جایگزین قند کنید. در ادامه چند جایگزین برای قندمعرفی شده است.

۱. شربت افرا

شربت افرا ظاهری شبیه به عسل دارد و از شیره درخت افرا گرفته می‌شود. اگرچه هر قاشق غذاخوری شربت افرا دارای ۵۲ کالری است، اما به دلیل دارا بودن مواد معدنی مانند پتاسیم، سدیم و مس جایگزین مناسبی برای قند و شکر است.

شربت افرا، جایگزین قند
۲. شهد آگاو

شهد آگاو شیرین‌تر از قند و شکر معمولی است و هر قاشق غذاخوری از آن ۶۰ کالری دارد. قند این شهد از نوع فروکتوز است و شاخص گلسیمی پایین‌تری نسبت به قند دارد، بنابراین افراد دیابتی بهتر است به جای قند از شهد آگاو استفاده کنند.
شاخص گلسیمی، سرعت تبدیل کربوهیدرات موجود در غذا به گلوکز را نشان می‌دهد.

۳. شکر نارگیل

شکر نارگیل رنگ کاراملی دارد و طعم آن مشابه با شکر قهوه‌ای است. برای تهیه این شکر شیره نارگیل حرارت داده می‌شود تا آب آن تبخیر گردد. قند نخل نارگیل کالری مشابهی با قند معمولی دارد، اما به دلیل دارا بودن منیزیم و آهن جایگزین مناسبی برای قند معمولی است.

۴. عسل

هر قاشق غذاخوری عسل ۶۴ کالری دارد و مانند قند معمولی فاقد چربی، پروتئین و فیبر است، اما شیرینی آن بیشتر از قند است، بنابراین مقدار کمتری عسل برای شیرین کردن چای یا سایر نوشیدنی‌ها کافی خواهد بود. همچنین عسل دارای مواد معدنی و برخی از ویتامین است و یک جایگزین مناسب برای قند و شکر محسوب می‌شود.

جایگزین کردن عسل به جای قند
۵. شربت مالت جو

عصاره مالت جو از جوانه جو تهیه می‌شود. این شربت ارزش غذایی بالای دارد و حاوی پروتئین، فیبر و برخی از ویتامین‌هاست. شربت مالت جو باعث افزایش ناگهانی قند خون نمی‌شود، بنابراین افراد مبتلا به دیابت با مشورت پزشک می‌توانند آن را جایگزین قند کنند.

۶. استویا یا شیرین برگ

استویا بسیار شیرین‌تر از قند است، اما برخلاف قند معمولی هیچ کالری ندارد، بنابراین افراد مبتلا به دیابت یا کسانیکه اضافه وزن دارند می‌توانند برای شیرین کردن چای یا سایر نوشیدنی از استویا استفاده کنند.

کالری استویا

۷. زایلیتول

بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات دارای مقدار کمی زایلیتول هستند، این قند طعمی مشابه با قند و شکر معمولی دارد، اما کالری آن نسبت به قند کمتر است. هر گرم زایلیتول حدود ۲/۴ کالری دارد، به عبارت دیگر کالری آن ۴۰% کمتر از قند و شکر است. همچنین زایلیتول باعث افزایش جذب کلسیم بدن می‌شود و به سلامت دندان‌ها و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند.

۸. اریتریتول

مقدار کمی اریتریتول در میوه‌ها و غذا‌های تخمیر شده وجود دارد، اما معمولا از نشاسته و ذرت تهیه می‌شود. اریتریتول به اندازه قند و شکر معمولی شیرین است، اما کالری آن بسیار کم‌تر از قند است. هر گرم اریتریتول حدود ۰/۲۴ کالری دارد، بنابراین میزان قند خون، کلسترول و انسولین را افزایش نمی‌دهد. با این وجود مصرف اریتریتول ممکن است با مشکلات گوارشی و سردرد همراه باشد.

۹. شربت یاکون

شربت یاکون از شیرین کننده‌های طبیعی است و از ریشه گیاه یاکون که بومی امریکا جنوبی است، استخراج می‌شود. این شربت دارای نوع خاصی از مولکول قند به نام فروکتولیکسارید است که بدن قادر به هضم آن نیست، بنابراین کالری پایین تری نسبت به قند دارد. همچنین این شربت باعث کاهش اشتها می‌شود و برای افرادی که اضافه وزن دارند گزینه مناسبی است. از این شربت می‌توان برای شیرین کردن قهوه، چای و … استفاده کرد.

۱۰. خرما

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند خرما را جایگزین قند کنند. این قند طبیعی می‌تواند مقدار کمی از ویتامین، پتاسیم و منیزیم مورد نیاز بدن را تامین کند. انواع مختلف خرما کالری متفاوتی دارند، به طور مثال کالری خرمای تازه کمتر از خرمای خشک است. همچنین هرچه خرما خشک‌تر و شیرین‌تر باشد، دارای شاخص گلسیمی بالاتری است، بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید درمورد نوع خرمایی که می‌خواهند مصرف کنند باید با پزشک مشورت کنند.

کالری خرما تازه و خشک

۱۱. کشمش

کشمش می‌تواند مقدار کمی ازمواد معدنی مورد نیاز بدن مانند فسفر و پتاسیم را فراهم کند. کشمش می‌تواند یک جایگزین مناسب قند برای افراد عادی باشد، اما به دلیل کالری و شاخص گلسیمی بالایی که دارد افراد مبتلا به دیابت باید از مصرف زیاد کشمش اجتناب کنند.

۱۲. توت خشک

توت خشک نسبت به سایر میوه‌های خشک که همراه با چای مصرف می‌شوند، کالری بیشتری دارد، اما بخش زیادی از این کالری از طریق فیبر تامین می‌شود. توت خشک به دلیل فیبر بالایی که دارد، شاخص گلسیمی پایین تری نسبت به کشمش و خرما دارد، بنابراین گزینه مناسب تری برای افراد دیابتی است. با این وجود مصرف بیش از حد توت خشک در افراد مبتلا به دیابت مشکل آفرین است.

میزان قند مورد نیاز بدن

تقریبا نیمی از انرژی مورد نیاز بدن از طریق کربوهیدرات‌ها تامین می‌شود، اما منظور از کربوهیدرات‌ها، کربوهیدرات‌های پیچیده مانند میوه‌ها و سبزیجات است. قند معمولی از کربوهیدرات‌های ساده به حساب می‌آید، این کربوهیدرات‌ها به سرعت هضم شده و باعث افزایش ناگهانی قند خون می‌شوند. بدن روزانه به مقدار کمی قند نیاز دارد، اما بسیاری از مواد غذایی حاوی قند هستند، بنابراین باید از مصرف بیش از حد قند همراه با چای یا سایر نوشیدنی‌ها اجتناب شود. میزان قند روزانه مورد نیاز بدن برای زنان و مردان متفاوت است. مردان نباید روزانه بیشتر ۱۵۰ کالری قند (۳۷ گرم ) و زنان بیشتر از ۱۰۰ کالری قند (۲۵ گرم ) مصرف کنند. بخش قابل توجهی از قند مورد نیاز بدن توسط مواد غذایی تامین می‌شود و مصرف روزانه بیش از ۶ حبه قند توصیه نمی‌شود.

مضرات مصرف بیش از اندازه قند

برخی از معایب مصرف زیاد قند عبارتند از:

  • پوسیدگی دندان: برخی از باکتری‌های داخل دهان از قند تغذیه می‌کنند و اسید تولید می‌کنند، مصرف بیش از حد قند و غذا‌های شیرین باعث افزایش فعالیت این باکتری‌ها و در نتیجه پوسیدگی دندان می‌شود.
  • پیری پوست: قند باعث تخریب پروتئین‌هایی مانند کلاژن و الاستین می‌شود. این پروتئین‌ها برای انعطاف پذیری پوست ضروری هستند و کاهش آن‌ها باعث ایجاد چین و چروک می‌شود.
  • اضافه وزن: مصرف بیش از اندازه قند باعث می‌شود، میزان اضافی آن به صورت چربی در بدن ذخیره شده و منجر به افزایش وزن شود.
  • تضعیف سیستم ایمنی: مصرف قند فعالیت گلبول‌های سفید خون را کاهش می‌دهد، بنابراین خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی افزایش می‌یابد. 

سخن آخر

قند قهوه‌ای و قند سفید تقریبا کالری یکسانی دارند، هر حبه قند (۲/۵) گرم ۱۰ کالری دارد. اگرچه قند کالری بالایی دارد، اما نمی‌تواند هیچ یک از مواد غذایی مورد نیاز بدن را تامین کند، بنابراین بهتر است به جای قند معمولی از قند‌های طبیعی مانند خرما، کشمش، توت و … استفاده کنید. نظر شما چیست؟ شما چه جایگزینی برای قند پیشنهاد می‌کنید؟ فراموش نکنید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش “ارسال نظر” با ما و مخاطبان سیراف در میان بگذارید.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا