توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
درمان با ورزشورزش

درمان قوز کمر با ورزش (۳ حرکت موثر و علمی ورزشی)

درمان قوز کمر با ورزش (۳ حرکت موثر و علمی ورزشی)

قوز کمر یا گوژپشتی (Kyphosis) نوعی انحنای غیر طبیعی ستون فقرات است که از عارضه‌های متداول زندگی امروزی به شمار می‌آید. رفع قوز کمر روش‌های مختلفی دارد، اما تمرینات ورزشی مناسب کم هزینه‌ترین و پربازده‌ترین راه در بهبود وضعیت بالاتنه هستند. برای آشنایی با رفع قوز کمر با ورزش با ما همراه باشید.

بروز قوز کمر برای تمام سنین امکان پذیر است. عدم رعایت فرم صحیح بدن حین نشستن یا راه رفتن مهم ترین دلیل بوجود آمدن قوز یا گوژپشتی است. به همین دلیل با تصحیح فرم نشستن و راه رفتن نیز می توان آن را درمان کرد. یادگیری طرز صحیح ایستادن، راه رفتن و نشستن برای سلامت بدن و درمان وضعیت نادرست فیزیک بالاتنه ضروری است. سایر دلایل بوجود آمدن قوز پشت شامل موارد زیر است:

  • افزایش سن، به خصوص اگر حالت طبیعی و انحنای ستون فقرات حفظ نشود
  • ضعف عضلات بالاتنه
  • آرتروز یا سایر بیماری های مرتبط
  • پوکی استخوان، و تضعیف استخوان ها با افزایش سن
  • دیسک کمر و برخی آسیب های وارده به ستون فقرات

3 حرکت اصلاحی برای رفع قوز کمر

خوشبختانه، حرکات خاصی وجود دارند که می توانند به بهبود موقعیت بدن و رفع قوز کمر کمک کنند. حرکات زیر ترکیبی از تمرینات کششی و قدرتی هستند که خمیدگی نادرست کمر را بهبود می‌بخشند. در حین انجام حرکات زیر تعادل و انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ کنید. این تمرینات تاثیر زیادی در تقویت و طراوت انحنای کمر شما و رفع قوز کمر دارند.

1. حرکت اصلاحی شناگر

رفع قوز کمر تنها با 3 حرکت موثر و علمی ورزشی
 – رفع قوز کمر با ورزش –

روش انجام: بر روی شکم بخوابید، دست ها و پاهای خود را در جلو و عقب بدن کشیده نگه دارید. با نگاه کردن به زمین سر خود را در موقعیت طبیعی خود نگه دارید. با شبیه سازی حالت شنا، دست های خود را در کنار بدن بچرخانید. سپس چرخش را ادامه داده، دست ها را به پشت کمر برده و با چسباندن هر بازو به گوش ها، دست های خود را صاف و کشیده پایین بیاورید. در حین انجام این کشش، بر شانه های خود فشار زیادی وارد کنید و بالاتنه را با کمک عضلات میانی و پشت کمر بالا ببرید. این کشش را در 3 ست 8 تایی انجام دهید.

 


2. راه رفتن فارمر

رفع قوز کمر تنها با 3 حرکت موثر و علمی ورزشی

روش انجام: در هر یک از دستان خود یک دمبل یا کیسه شنی نگه دارید. در این حالت دست ها باید صاف و کشیده در کنار بدن قرار بگیرند. شانه های خود را نیز پایین تر از حد معمول نگه دارید. با حفظ این وضعیت بدنی به سمت جلو راه بروید، و عضلات شکم خود را منقبض نگه دارید. قدم های شما باید محکم و آرام باشند. 30 تا 45 متر راه بروید، سپس استراحت کنید (این مسافت یک تکرار حرکت محسوب می شود). این حرکت قدرتی را 5 تا 8 ست دیگر تمرین کنید.


3. حرکت قدرتی کششی حلقه زدن

رفع قوز کمر تنها با 3 حرکت موثر و علمی ورزشی

روش انجام: ابتدا با دست های خود یک دمبل، کیسه شنی یا توپ والیبال را در جلوی سینه نگه دارید. تیغه شانه های خود را به سمت عقب و پایین متمایل کرده، در این حین دمبل را در یک حرکت دایره ای شکل دور سر بچرخانید و دوباره جلوی سینه بیاورید. سر خود را قائم و در حالت طبیعی نگه دارید. 10 چرخش در یک سمت و 10 چرخش دیگر در سمت مخالف انجام دهید (مجموع 20 چرخش یک تکرار حرکت محسوب می شود). این کشش قدرتی را در 3 ست تمرین کنید.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا