توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
سلامتورزشورزش و سلامت

ننوشیدن آب در حین تمرین ، یک اشتباه بزرگ است !

ننوشیدن آب در حین تمرین ، یک اشتباه بزرگ است !

آب ، آب نوشیدن
با وجود اینکه بسیاری از مربیان ورزشی توصیه می کند در هنگام تمرین نباید آب نوشید ولی دانشمندان بر این باورند که ننوشیدن آب در حین تمرین می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

9 اتفاقی که اگر در حین ورزش کردن آب ننوشیم در بدن رخ می دهند !

به بسیاری از آموزش داده شده است که در قبل و بعد و یا حتی در حین تمرین نباید آب بنوشیم . با این حال ، دانشمندان و ورزشکاران حرفه ایی بر این باورند که این جمله تنها یک جمله اشتباه می باشد و بدن باید در حین تمرین آب لازم را کسب کند و با محروم کردن بدن از آب در حین تمرین ممکن است اتفاقاتی جبران ناپذیر و خطرناک در بدن رخ دهند .کاشت مو

کاشت مو

این اتفاقات عبارتند از :

1-پیری پوست :

پیری پوست

پیری پوست در اثر ننوشیدن مایعات در حین تمرین

شاید تمام اقشار جهان از این موضوع اگاه باشند که با ورزش کردن ، به جوان سازی و پاکسازی چین و چروک پوست می توان تا حدود بسیار زیادی کمک کرد . در حین تمرین و ورزش اگر شما به بدن آب نرسانید با توجه به هجوم خون به سلول های پوستی ، اکسیژن اشباع شده و باعث تولید کلاژن می شود که نتیجه آن ظاهر شدن چین و چروک روی پوست می باشد . باید توجه داشت که بدن به مقدار کافی آب در تمام شرایط نیاز دارد تا بتواند جریان خون را با حالت عادی در بدن به گردش در آورد.

2-عدم کاهش چربی و از دست دادن آب زیاد

ثابت ماندن چربی

کاهش مایعات بدن و ثابت ماندن چربی ها

برخی از افراد معتقدند که شما در حین تمرین اگر آب ننوشید ، می تواند باعث کاهش وزن سریع در بدن شود و می تواند موثرتر باشد ! این جمله کاملا اشتباه است و شاید شما باور کنید که اگر آب ننوشید بهتر است و باعث تعریق می شود و فکر می کنید که چربی های تان در حال کاهش هستند ! باز هم این ذهنیت اشتباه است چرا که با ننوشیدن آب در حین تمرین چربی ها ثابت می مانند و تنها و تنها بدن آب از دست می دهد و میزان رطوبتش کاهش می یابد و این روش کاملا اشتباه است .

مصرف آب ناکافی باعث می شود سلول های چربی به طور موثر سوزانده نشود . با توجه به کمبود آب، گردش خون طبیعی غیرممکن خواهد شد و چربی ها تنها به علت گردش خون مناسب سوزانده می شوند .

3-بدن سموم را دفع نخواهد کرد

عدم دفع سموم بدن

عدم دفع سموم بدن در سدد ننوشیدن آب

در طول تمرین فیزیکی ، سموم از بدن به علت ورود خون به پوست و عرق کردن شدید دفع می شوند . با این حال اگر در حین تمرین به بدن آبرسانی نکنید ، تعریق صورت نخواهد گرفت و عملیات دفع سموم خطرناک بدن رخ نخواهد داد.

4-اثرات تمرین کاهش خواهند یافت 

کم شدن تاثیرات تمرین

کم شدن تاثیرات تمرین در صورت ننوشیدن آب

دانشمندان معتقدند که به علت کمبود آب ، اثربخشی تمرین به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار می گیرد . با از دست دادن تنها 5% از مایعات بدن ، اثرات تمرین به میزان 30% کاهش خواهند یافت و این ارقام بسیار زیاد هستند . با از دست دادن 2% از آب و مایعات بدن دیگر به بدن اجازه ساخت ماهیچه و عضله را نمی دهید .

5-احساس درد در ماهیچه ها

علت دردهای شدید در ماهیچه

احساس دردهای شدید در ماهیچه ها با ننوشیدن آب در حین تمرین

طبق آخرین نتایج اگر در حین تمرین آب ننوشید ، ماهیچه ها با مشکل روبرو خواهند شد و با این حال مشکلات بسیار زیادی در بدن در سدد این دردها ایجاد خواهند شد که دائما می توانند شما را تحت تاثیر و آزار و اذیت قرار دهند .
ماهیچه ها در طول تمرین Microtrauma دریافت می کنند و جذب موثر این ماده بدون آب کافی در بدن غیر ممکن است .
همچنین بخوانید : حرکت عجیب و خطرناک مهدی رحمتی در تمرین استقلال +عکس

6-ایجاد مسائل قلبی عروقی

علت بیماری های قلبی

مبتلا شدن به بیماری های قلبی با ننوشیدن مایعات

اگر شما به اندازه کافی به بدنتان آب نرسانید ، خون متراکم می شود و عروق تنگ و کشیده می شوند در نتیجه قلب دچار مشکل می شود و خون به سختی از عروق می گذرند و می توانند باعث آزار و اذیت شوند .
شاید شما سالم باشید و هیچ مشکلی نداشته باشید ولی با این وجود بدن شما از این مشکل رنجیده خواهد شد .

7-سیاهی و ورم در اطراف چشم ظاهر می شوند

سیاهی و ورم اطراف چشم

سیاهی و ورم اطراف چشم در سدد ننوشیدن مایعات

متاسفانه اگر در حین تمرین از مایعات استفاده نکنید ممکن است که باعث ایجاد تورم و سیاهی در اطراف چشم شود که این بسیار ناخوشایند است . زمانیکه بدن احساس کم آبی می کند ، تصمیم به استفاده از آب موجود در بدن می کند که نتایج ناخوشایندی را در بدن ظاهر می سازد .

8-کاهش تمرکز ، افزایش خستگی و کوفتگی

کاهش تمرکز

کاهش تمرکز و قابلیت یادگیری در سدد نوشیدن مایعات به کمترین میزان 

پس از از دست دادن و کاهش مایعات بدن به میزان 1-2% ، میزان تمرکز بدن به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد و بلعکس خستگی و کوفتگی بدن به میزان زیادی افزایش می یابد که در نتیجه می تواند باعث خستگی مداوم و خلق وخوی بد شود .

9-پر خوری

مضرات پرخوری بعد از تمرین

پرخوری بعد از تمرین 

اغلب ما زمانیکه تصمیم به کاهش وزن می گیریم ، از خوردن غذا اجتناب می کنیم و اگر با این حال شروع به تمرین بکنیم و از مایعات استفاده نکنیم ، پس از تمرین قطعا احساس گرسنگی شدیدتری خواهیم داشت و فورا تصمیم به نوشیدن یک لیوان آب می کنیم و احساس گرسنگی مان نه تنها برطرف نخواهد شد بلکه گرسنه تر خواهیم شد و شروع به پر خوری خواهیم کرد که نتایج آن برایتان کاملا آشکار می باشد .

 بهترین و درست ترین راه برای نوشیدن آب در طول تمرین چیست؟!

نوشیدن آب در تمرین

میزان نیاز نوشیدن آب در تمرین

میزان استفاده و نوشیدن آب به میزان مناسب در طول تمرین فیزیکی ، هر 15-20 دقیقه می باشد که باید حدود 150-250 میلی لیتر در طول تمرین آب بنوشید . دانشمندان بر این باورند که برای حفظ حالت طبیعی بدن و تبادل حرارت ، لازم است آب آشامیدنی به مقدار کافی بنوشیم .

آب یا نوشیدنی های ورزشی؟

استفاده از نوشیدنی های ورزشی

استفاده از نوشیدنی های ورزشی برای تمرین های بیش از 2 ساعت

اگر تمرین شما یک تمرین ساده است که در مدت زمان کوتاهی پایان می یابد ، استفاده از آب معمولی کافی است و با این حال اگر برنامه شما کمی متفاوت است و بیش از 2 ساعت ورزش می کنید ، یک راه حل خوب و مناسب نوشیدنی های ورزشی می باشند .
برای چند ساعت قبل از تمرین بهتر است تا 500 میلی لیتر آب خالص یا معمولی مصرف کنید . همچنین بعد از برنامه و تمرین شدید ، نوشیدنی های ورزشی می توانند یک مورد مناسب باشند .

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا